Neler yeni

Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle görüşebilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Şimdi üye Ol!

Muhasebe Koşulları - Geçmiş Yıllar Karını Keşfetme

admin

Administrator
Yönetici
Katılım
24 Mar 2020
Mesajlar
15
Geçmiş Yıllar Karı kavramı, bir işletmenin varlıklarının finanse edildiği bilanço ve finansman araçlarının yapısını anlamak istiyorsak önemli olan temel muhasebe şartlarından biridir. Bu makale, bu muhasebe kavramını ve bu kavramı daha iyi anlamaya yardımcı olan pratik örneği inceleyecektir.


kavram


Korunmuş Kazançlar terimini göz önünde bulundurarak önce Özkaynak tanımını kapsamamız gerekir. Sahipleri & # 39; özkaynaklar, hissedarların işletmenin varlıklarına ilişkin kalıcı bir iddiasıdır. Artık, ilk işin yükümlülükleri geri ödemek zorunda olduğu ve daha sonra kalanların hissedarlara dağıtılabileceği anlamına gelir. Yani Özkaynak, Varlıklar ve Yükümlülükler arasındaki bir farktır ve bu aynı zamanda temel muhasebe denklemi ile de desteklenebilir. Varlıklar = Yükümlülükler + Özkaynaklar .


Eşitlik sırasıyla aşağıdakilerden oluşur:


  • Sermaye - hissedarların işletmeye ilk yatırımı ve
  • Dağıtılmamış karlar - Henüz hissedarlara dağıtılmayan işten kazanılan ve kalan net kar. Tabii ki işin zarar etmesi durumunda, bu zarar, Özsermaye'nin negatif ve azalan değeri olan dağıtılmamış kazançlar olarak birikir.

Üzerinde Bilanço bu iki kalem, faaliyete geçtikten sonra ne kadar hissedarın işletmeye ne kadar yatırım yaptığını ve işletmenin dağıtılmamış karda ne kadar biriktirdiğini göstermek için ayrı ayrı belirtilmiştir.


Gelir Tablosu ile İlişki


Kavramını anlamak Dağıtılmamış karlar bunun gelir tablosu ile olan ilişkisi daha iyi gösterilmelidir. 1 Ocak 2009 tarihinde faaliyete başlayan bir şirketimiz olduğunu varsayın. Ortaklar, iş faaliyetlerinin başında 10.000 dolar nakit yatırım yaptılar. Gelir Tablosu 2009 yılı için aşağıdaki gibidir (basitlik amacıyla vergi veya faiz giderleri yoktur):


Gelir ___________________ 25.000


Satılan Malların Maliyeti _________ (19.000)


Brüt Kar ________________ 6.000


Faaliyet Giderleri __________ (3.000)


Net Dönem Kârı __________________ 3.000


Hissedarlar, 2009 yılı için temettü dağıtmamaya ve işindeki tüm kârı elde tutmaya karar verdi. Üzerinde Bilanço -de Eşitlik bölümünde aşağıdakileri göreceksiniz:


Sermaye Payı _______ 10.000


Geçmiş Yıllar Karları ____ 3.000


Toplam Özkaynak ________ 13.000


Dolayısıyla, Gelir Tablosundan elde edilen tüm net kâr, bu kâr işte tutulduğu için Bilançoda Korunmuş Kazanç olarak gider.
 
Üst