Neler yeni

Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle görüşebilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Şimdi üye Ol!

Finansal Muhasebe ve Finansal Muhasebe

admin

Administrator
Yönetici
Yönetim ve finansal muhasebe arasındaki farkların ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu makale boyunca ikisi arasındaki farkları zıtlaştıracağım. Muhasebe, vergi, denetim, maliyet ve bilgi sistemleri gibi alanları içerir. Ancak, muhasebede bu madde ile ilgili tek alan maliyettir, çünkü maliyet yönetim muhasebesinin bir alt kümesidir. Yönetimsel ve finansal muhasebe arasındaki önemli farklılıklardan bazıları, bunlarla sınırlı olmamak üzere GAAP, dahili / harici raporlama, dahili / harici odak ve birim odaklamayı içerir. Bu deneme için kullanabileceğim başka birçok konu var, ancak bu belirli konuların farkı en iyi tanımlamaya yardımcı olduğunu hissediyorum.

Bahsetmek istediğim ilk konu GAAP (Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri) aracılığıyla yönetim ve finansal muhasebe arasındaki farktır. Bir firma GAAP'yi tee'ye kadar takip etmelidir, ancak yönetim muhasebesi ile bunun etrafında yollar vardır, çünkü yönetim muhasebesi GAAP standartlarını takip etme konusunda endişelenmek zorunda değildir. Yönetim muhasebesinde ana noktalardan biri maliyet muhasebesidir ve maliyet muhasebesi noktası karar verme, bütçeleme ve maliyet analizine yardımcı olmaktır. Bir ürünü etkin bir şekilde maliyetlendirmek için, GAAP standartlarına uyması gerekmeyen, takip edilmesi gereken birçok farklı formül vardır, ancak daha sonra bilgi firmanın finansal tarafına aktarıldığında, tüm GAAP ilkelerine uyulmalıdır. Finansal muhasebenin bir numaralı amacı, kamuoyunun veya hissedarların yatırımlarına devam edebilmeleri veya uzaklaşabilmeleri için doğru finansal tablolara sahip olmaktır. Ayrıca, SEC gerekliliklerini karşılayabilmek için bir firmanın tüm GAAP ilkelerine uyması gerekir.

Yönetimsel ve finansal muhasebe sadece farklı ilkeleri izlemekle kalmaz, aynı zamanda bilgilerini raporlamanın farklı yollarına da sahiptir. Yönetim muhasebesi, daha fazla bilgiyi gelecekteki planlama ve organizasyonda yardımcı olacak şirketteki bir kuruluşa bildirmeye odaklanır. Ayrıca, her ayın bilgileri kaydedilir ve daha sonra bu bilgileri gelecekte ne olacağını tahmin etmek için kullanırlar, bu nedenle toplanan tüm bilgiler çok faydalıdır. Ancak, finansal muhasebe bilgileri farklı bir grup insana rapor eder. Bilgiler ay veya üç aylık dönemler için toplanır ve daha sonra CEO ya da CFO'ya gönderilir. Bir sonraki adım CEO veya CFO'nun bilgileri hissedarlara veya şirkete yatırım yapan herhangi bir kişiye bildirmesi olacaktır. İkisi arasında büyük farklılıklar olmasına rağmen, her biri eşit derecede önemlidir.

Daha sonra, iki farklı muhasebe türünün genel odağında büyük bir fark vardır. Firmanın yönetimsel tarafı geleceğe yönelik projeksiyonlara odaklanacak, çünkü aylar ve yıllar boyunca toplanan tüm bilgiler gelecekte ne olacağını tahmin etmede yararlı olacaktır. Ancak, finansal muhasebenin tek odak noktası dönem sonunda finansal tabloların doğru olmasını sağlamaktır. Ayrıca defter ve defter hesaplarının doğru ve güncel olmasını sağlamak için finansal muhasebe gerekmektedir.

Yönetim ve finansal muhasebenin genel odaklanmasında sadece bir fark yoktur, aynı zamanda her iki tarafın birimler cinsinden dolar ifade etme şekli de vardır. Yönetim muhasebesi, Doğrudan Malzeme, Doğrudan İşçilik ve Genel Gider ile ilişkili birim maliyetlere odaklanır. Bunlar, bir ürünün maliyetini oluşturan üç bileşendir. Bir ürüne başarılı bir şekilde mal olmak için, bu üç bileşenin toplam ürün maliyetinize dahil edilmesi önemlidir. Bu nedenle, yönetim muhasebesi, ürünün sattığı toplam fiyattan ziyade her birimin ne kadar para değerine odaklanır. Ancak, finansal muhasebede spektrumun diğer tarafında, para birimleri üzerinde odaklanılmaktadır. Finansal muhasebe, her birimin maliyeti hakkında endişe duymaz, ancak satılan her nesnenin satış fiyatı hakkında daha fazla önem verir.

Sonuç olarak, yönetim ve finansal muhasebe arasında birçok fark vardır, ancak odaklanmaya karar verdiğim temel farklar GAAP, raporlama, odak ve birim odak arasındaki farklardır. Yönetim ve finansal muhasebe arasındaki temel fark, birinin GAAP'yi tee'ye takip etmesi ve diğerinin takip etmemesi gerektiğidir. GAAP'ın toplumdaki önemini vurgulayamıyorum, çünkü ilkeleri olmadan muhasebe dünyası çaresiz olurdu. Ayrıca, yönetsel ve finansal raporlamanın işleyiş biçiminde ve genel olarak bir kurum içindeki bir varlık olarak odaklanmasında bazı farklılıklar vardır. Son olarak, yönetim ve finansal muhasebe arasında bazı büyük farklılıklar vardır ve her iki şekilde de son derece önemlidir ve biri diğeri olmadan düzgün bir şekilde çalışamaz.